Obžalovaná po razii v Moldave: Neviem čítať, výpoveď som podpísala, lebo mi policajt povedal (Denník N)

V pondelok 27. mája sa konalo pojednávanie s obžalovanými obeťami policajnej razie I.M. a J.H.. Po úvodných úkonoch a vystúpení obhajcu bolo pojednávanie odročené na 25.9.2019 o 10,00 v miestnosti č. 140. Prečítajte si text novinárky Veroniky Prušovej z Denníka N o pojednávaní.

Vyšetrovateľom opísala, ako jej kukláči pri razii vybili zub. Päťdesiatnička Irena Matová je jednou zo šiestich obžalovaných obyvateľov osady v Moldave nad Bodvou – z krivej výpovede a krivej prísahy.

„Viete čítať a písať?“ pýta sa pred súdom advokát Roman Kvasnica svojej klientky, prešedivenej päťdesiatničky Ireny Matovej. Zahanbená žena priznáva, že nie. Prečo teda podpísala zápisnicu z výsluchu, po ktorom nasledovalo jej obvinenie a nakoniec aj obžaloba? „Policajt mi to povedal,“ priznala.

Irena Matová je jednou zo šestice obžalovaných obyvateľov osady pri Moldave nad Bodvou, kde bola v júni pred šiestimi rokmi policajná razia. Matka ôsmich detí potom vypovedala ako poškodená. Povedala, čo sa dialo počas akcie a ako jej kukláči vybili zub.

Teraz v pondelok ráno ju kvôli tomu predviedli pred košického sudcu Martina Baločka. Nie však ako obeť policajného násilia, ale ako obžalovanú pre krivú výpoveď.

Spolu s Matovou je obžalovaný aj Július Hudák, ten má na krku obžalobu z krivého obvinenia.

Tlmočenie áno, preklad nie

Úvod pojednávania bol netradičný. Kvasnica dal otázkou na gramotnosť obžalovanej jasne najavo, prečo žiadal o tlmočenie súdneho konania a aj preklad viacerých listín. Matová nielenže nevie čítať a písať, ale nevie ani po slovensky. Aj Kvasnicove slová musel prekladať prítomný tlmočník. Sudca ho prizval po marcovom pojednávaní, ktoré sa odročovalo.

V tejto požiadavke teda sudca obhajobe vyhovel. Aj v žiadosti, aby Matovej a Hudákovi preložili do maďarčiny obžalobu. Hudák ju dostal pred dvomi týždňami. Konečne teda mohol pochopiť, čo sa mu kladie za vinu. Pôvodne ho obžalovali pred zhruba rokom a súd upozorňoval, že obžalobe ani nerozumie.

A čo Matová? „Viete, prečo ste tu?“ pýtal sa Kvasnica na súde. „Kvôli policajtom,“ odpovedala.


Viac na spravodajskom webe Denníka N: https://dennikn.sk/1481426/obzalovana-po-razii-v-moldave-neviem-citat-vypoved-som-podpisala-lebo-mi-...